„SIŁA WYŻSZA” Serial komediowo – obyczajowy.

„Na głębokiej prowincji, w podupadającym klasztorze, sennie i bez rozgłosu żyje sobie czterech mnichów z doglądającą ich siostrą Bazylią i przygarniętym z litości Frankiem – przybłędą.  Nieoczekiwanie na sąsiednim wzgórzu  ktoś remontuje ruderę i otwiera ośrodek, w którym będzie prowadził buddyjskie warsztaty techniki relaksacji i medytacji. prowadzone są buddyjskie techniki relaksacyjne i medytacyjne. Właściciel ośrodka,  do niedawna biznesmen, po przewartościowaniu swojego życia sprowadza się do niego wraz z dwiema dorastającymi córkami. W ośrodku, oprócz kursantów, jest buddyjski mistrz Tashi G i jego wyznawczyni Teresa. Mnisi z klasztoru przeżywają prawdziwy wstrząs – innowiercze praktyki tuż za ich murem? Niedopuszczalne… I tak, nieoczekiwanie dla obu stron, te dwa światy zaczynają się wzajemnie przenikać, choć początki przypominają wojnę podjazdową dwóch wrogich armii…


26 marca w Warszawie rozpoczęły się zdjęcia do serialu komediowo-obyczajowego „Siła wyższa” opowiadającego o zderzeniu dwóch, a nawet kilku światów, o wzajemnej nauce pod każdym względem różnych od siebie ludzi i najdziwniejszych perypetiach, jakie z tego wynikają. Bo kiedy mnisi zabierają się za biznesy, biznesmeni ćwiczą na duchowej ścieżce a do tego wszystkiego dołączają przedstawiciele świata polityki, musi z tego wyniknąć (obyczajowa) komedia.
Robert Brutter i Jerzy Niemczuk – scenarzyści „Siły wyższej” tak opisują swój serial: – ”Rzec można, jest to próba komedii o współczesnej duchowości Polaków – z silnym akcentem na słowo komedia, bo też my wszyscy, miotający się w postsocjalistycznej, a nie całkiem jeszcze kapitalistycznej rzeczywistości, szukający w karierze, władzy i kasie sensu życia – bywamy bardzo zabawni. W dodatku okazuje się, że buddyzm i chrześcijaństwo, zwłaszcza we franciszkańskim wydaniu, mają o wiele więcej punktów  wspólnych, niż mogłoby się wydawać, a zarówno buddyści jak i mnisi szybko przekonują się, że i w biznesie i w polityce najprostsze etyczne pojęcia i zachowania dawno zostały zapomniane”.
Reżyserem „Siły wyższej” jest Wojciech Adamczyk, który rozpoczął pracę nad projektem, w którym jak sam mówi – „Wszystko jest tak naprawdę nowe. Po raz pierwszy od kilku lat mam ludzi w ekipie, z którymi jeszcze nie pracowałem a z większością aktorów  poznałem się podczas prób do serialu „Siła wyższa”. Cieszę się niezmiernie na spotkanie z Piotrem Fronczewskim (grającym Jana), z którym na planie serialu spotykam się po raz pierwszy od 9 lat”.
W „Sile wyższej” grają m.in. Piotr Fronczewski (gwardian Jan), Piotr Grabowski (Tomasz Malicki – były biznesmen, właściciel ośrodka buddyjskiego „Mala”) Katarzyna Żak (Bazylia, siostra felicjanka, gospodyni klasztoru),  Anna Dereszowska (Dorota, siostra siostry Bazylii), Leon Charewicz (mnich Jerzy),  Sławomir Pacek (mnich Wojciech), Robert Majewski (mnich Robert), Krzysztof Dracz (Tashi Ga). Monika Krzywkowska (Teresa, uczennica i wyznawczyni Tashi Ga, razem z nim nauczająca w ośrodku), Kamilla Baar (Kinga) i inni. 
Zdjęcia rozpoczęły się 26 marca, okres zdjęciowy zaplanowany jest na 78 dni z czego ponad miesiąc ekipa spędzi między innymi w klasztorze koło Ornety.


„Siła wyższa” – serial komediowo – obyczajowy, seria I, odc. 1-13
Początek zdjęć – 26 marca 2011, Warszawa
Planowany koniec zdjęć – połowa lipca 2011
Plenery – Krosno koło Ornety (klasztor) Warszawa (hala – wnętrza klasztoru franciszkańskiego), Otwock Wielki (wnętrza ośrodka buddyjskiego „Mala”), Badów Górny k/Warszawy, Konstancin, Zalesie Górne  i in.
Producent – Maciej Strzembosz, Dorota Hawliczek
Kierownik Produkcji – Joanna Pindelska
Reżyseria – Wojciech Adamczyk
Scenariusz – Robert Brutter, Jerzy Niemczuk
Operator – Marek Traskowski
Producent wykonawczy – Studio A (ATM Grupa)
Emisja – TVP1

Authors

Related posts

Top