8 edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii

Znamy już zwycięzców 8. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Główną nagrodę – miesięczne stypendium w Nowym Jorku – wywalczył Miłosz Wnukowski z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Druga nagroda – czek o wartości 5 tys. zł na zakup materiałów plastycznych – trafiła do Katarzyny Makieły z ASP w Krakowie, a trzecia – czek o wartości 2 tys. zł – do studentki ASP w Gdańsku – Magdaleny Mellin. Przyznano także nagrodę specjalną dla Ewy Juszkiewicz z ASP w Gdańsku, która pojedzie na miesiąc do Walencji.

W piątek atrium centrali Ergo Hestii wypełniło się sztuką. Goście mogli podpatrywać jury, które wybierało spośród zaprezentowanych 15 prac finałowych te najlepsze. Wśród jurorów znalazły się osoby związane ze sztuką: * prof. Maciej Świeszewski – artysta malarz, * prof. Adam Myjak – artysta rzeźbiarz, * Jarosław Fliciński – artysta malarz, * Karen Gunderson – artysta malarz, * Piotr Szarzyński – redaktor tygodnika „Polityka”, * dr Josep Santacreu – mecenas sztuki i prezes hiszpańskiej firmy ubezpieczeniowej DKV Seguros oraz * Piotr Maria Śliwicki – Prezes Grupy Ergo Hestia i pomysłodawca konkursu.

Kilka tygodni temu zadaniem jurorów było wybranie finałowej „piętnastki” z ponad 170 zgłoszonych prac. W piątek musieli wskazać czterech najlepszych młodych artystów. W tym roku do konkursu po raz pierwszy stanęli studenci akademii sztuk pięknych z całej Polski. Do tej pory udział mogli wziąć tylko studenci gdańskiej uczelni.

Artystyczna Podróż Hestii to projekt realizowany przez Ergo Hestię od 2002 roku. W konkursie wyłaniany jest najzdolniejszy student IV lub V roku ASP, który w nagrodę pojedzie na miesięczne stypendium do Nowego Jorku. W ubiegłym roku konkurs został wzbogacony o współpracę z Uniwersytetem w Walencji, gdzie powołano do życia bliźniaczy konkurs. To właśnie tam już za kilka miesięcy zostaną zaprezentowane prace laureatów Artystycznej Podróży Hestii.

Patronat medialny nad imprezą objął tygodnik „Polityka”.

imiejsce_miloszwnukowski

I miejsce – Miłosz Wnukowski, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, tytuł pracy: “Upadek”

iimiejsce_katarzynamakiela

II miejsce – Katarzyna Makieła, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, tytuł pracy: “Martwa natura”

iiimiejsce_magdalenamellin

III miejsce – Magdalena Mellin, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Authors

Related posts

Top