Artystyczna Podróż Hestii

W tym roku jury konkursu Artystyczna Podróż Hestii oceni prace 104 młodych artystów. Najwięcej zgłoszeń nadeszło od studentów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Prace napłynęły z akademii sztuk pięknych w Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu, czyli wszystkich uczelni biorących udział w konkursie.

– Najwięcej zgłoszeń – 26 – otrzymaliśmy z Krakowa. Na drugim miejscu znalazła się Warszawa z 22 pracami – mówi Renata Kozoń z Ergo Hestii, koordynator projektu.

20 kwietnia br. poznamy finalistów konkursu. W tym roku w jury zasiądą:

– Karen Gunderson, malarka z USA, wykładowca w szkołach artystycznych

– Jose Luis Cueto, dziekan Katedry Malarstwa Uniwersytetu w Walencji

– Jarosław Fliciński, artysta malarz

– Adam Myjak, artysta rzeźbiarz, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

– Maciej Świeszewski, artysta malarz, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

– Piotr Maria Śliwicki, prezes Grupy Ergo Hestia i pomysłodawca konkursu

Artystyczna Podróż Hestii to projekt realizowany przez Ergo Hestię od 2002 roku, kierowany do studentów IV i V roku akademii sztuk pięknych. Pierwszą nagrodą w konkursie jest wyjazd na miesięczne stypendium do Nowego Jorku. Drugą i trzecią nagrodą są czeki – o wartości 5 000 zł i 2 000 zł – na zakup materiałów plastycznych. Nagrodą specjalną, zarezerwowaną dla studenta gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, jest miesięczny pobyt w Walencji. Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na stronach:

www.artystycznapodrozhestii.pl

www.facebook.com/ArtystycznaPodrozHestii

W ciągu tygodnia od pojawienia się Artystycznej Podróży Hestii na Facebook strona konkursu zgromadziła już ponad 100 fanów. To kolejny sposób dotarcia do studentów ASP z informacją o możliwości wzięcia udziału w tegorocznej, dziewiątej już, edycji Podróży. Konkurs jest organizowany przez Ergo Hestię, a zgłoszenia można przesłać do 31 marca br.

Jury składające się z artystów, dziennikarzy, mecenasów sztuki i profesorów akademickich wybierze najzdolniejszego studenta IV lub V roku jednej z polskich akademii sztuk pięknych, który w nagrodę wyjedzie na miesięczne stypendium do Nowego Jorku. Drugą i trzecią nagrodą w konkursie są czeki – o wartości 5 000 zł i 2 000 zł – na zakup materiałów plastycznych. Nagrodą specjalną, zarezerwowaną dla studenta gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, jest miesięczny pobyt w Walencji.

W 2009 roku Artystyczna Podróż Hestii po raz pierwszy swoim zasięgiem objęła wszystkie akademie sztuk pięknych działające na terenie Polski (wcześniej partnerem w projekcie była gdańska ASP). W listopadzie tego samego roku Ergo Hestia otrzymała za projekt „Artystyczna Podróż Hestii” statuetkę w konkursie „Sztuka cenniejsza niż złoto”, organizowanym przez Fundację Commitment to Europe arts & business oraz Narodowy Bank Polski.

Authors
Top