ATM Grupa kupiła prawa do „Braci Karamazow”

ATM Grupa – największy niezależny producent filmowy i telewizyjny – jest głównym polskim koproducentem filmu „Bracia Karmazow”, prestiżowej produkcji kina festiwalowego.

ATM Grupa zdecydowała się na udział w produkcji filmu po pozytywnej analizie scenariusza, angażując jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć znaczne środki finansujące produkcje. Wartość udziału ATM Grupa w produkcji filmu to ponad 12% budżetu projektu. Dystrybutorem filmu w Polsce, na podstawie upoważnienia wydanego przez ATM Grupę, jest firma Gutek Film.

Premiera „Braci Karamazow” odbyła się 6 lutego. ATM Grupa, posiada wszystkie prawa autorskie do eksploatacji filmu na terenie Polski, w szczególności dotyczy to projekcji produkcji w kinie, pokazów w TV, zapisów na DVD oraz dystrybucji filmu w postaci insertów do czasopism.

Reżyserem „Braci Karamazow” jest Peter Zelenka, autor m.in. „Guzikowców” czy „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”. „Bracia Karamazow” to film poruszający problem moralności, natury człowieka oraz ludzkiego sumienia. W interesujący sposób odkrywa winę, karę i przebaczenie. Podejmuje temat odpowiedzialności człowieka za dokonane czyny. Struktura filmu jest wielopłaszczyznowa, posiada wiele planów i wątków. W obsadzie można zobaczyć zarówno czeskich jak i polskich aktorów.

“Bracia Karamazow” to powieść, która wiele zyskała dzięki współczesnej adaptacji. To wspaniałe widowisko nakręcone w ciekawej scenerii przemysłowej Nowej Huty. Cieszymy się, że czeski reżyser Peter Zelenka wybrał Polskę do produkcji swojego filmu, a my mogliśmy zaangażować się w oryginalny projekt o europejskim standardzie. Wierzymy, że tak doskonała produkcja poruszy odbiorców i przyciągnie do kin tłumy widzów” – powiedział Tomasz Kurzewski, prezes zarządu ATM Grupa SA.

Bracia Karamazow to adaptacja scenicznego działa Dostojewskiego o tym samym tytule. Sztuka opowiada historię rozpustnego i cynicznego ojca Fiodora Karamazowa (Ivan Trojan) i jego czterech synów – gwałtownego Dymitra – oskarżonego o zabójstwo ojca (David Novotný), intelektualisty Iwana (Igor Chmela), pokornego Aloszy (Martin Myšička) i nieślubnego syna Smierdiakowa (Radek Holub). To historia ojcobójstwa, w którą wmieszane są losy dwóch kobiet – namiętnej Gruszeńki (Lenka Krobotová) i cnotliwej Katarzyny (Michaela Badinková). Akcja filmu rozgrywa się we współczesnej Polsce, w Nowej Hucie. Do Krakowa przyjeżdża zespół praskich aktorów z reżyserem przedstawienia, żeby podczas alternatywnego festiwalu w nietradycyjnej przestrzeni stalowni wystawić adaptację dzieła Dostojewskiego „Bracia Karamazow”. Na tle próby teatralnej rozgrywają się problemy egzystencjalne aktorów i dramat osobisty robotnika obserwującego spektakl.

Dodatkowych informacji udzielają:
GENESIS PR
Eliza Misiecka, Katarzyna Szafader, Karolina Bałachowicz

Tel. (22) 327 16 90, (601) 367 771

Aktualizowano: 17.02.2009

Authors

Related posts

Top