ATM Grupa: wyniki finansowe po czterech kwartałach 2010 roku

Grupa Kapitałowa ATM – największy niezależny producent programów telewizyjnych i filmów – uzyskała po czterech kwartałach 2010 przychody w wysokości 113 mln zł oraz zysk netto na poziomie 3 mln zł, to oznacza wzrost przychodów o 12% w stosunku do analogicznego okresu 2009 roku i wzrost zysku netto o 2,9 mln zł.


Dla sektora telewizyjnego rok 2010 był czasem wychodzenia z kryzysu – dynamiczny wzrost przychodów na rynku reklamy (wzrost cen czasu reklamowego) znacznie poprawił sytuację branży mediowej. Największe stacje chętniej decydowały się na inwestowanie w ofertę programową i zakup nowych produkcji. Obecnie ożywienie na rynku reklamy widoczne jest także w kanałach tematycznych, które z roku na rok stają się coraz popularniejsze – z końcem roku np.: Telewizja Polska uruchomiła kanał TVP Seriale.


W 2010 roku ATM Grupa przygotowała trzy nowe seriale telewizyjne oraz kontynuowała zdjęcia do dotychczasowych produkcji:


Nowe seriale ATM Grupy realizowane w 2010 roku:


„Licencja na wychowanie” – serial familijny opowiadający historię dwóch rodzin o skrajnie różnych poglądach na wychowywanie dzieci, emitowany w TVP2 – początek nowego sezonu 28 lutego br.;


„Ludzie Chudego” serial kryminalno-komediowy o przygodach niezdarnych praskich policjantów emitowany w Polsacie – trwają zdjęcia do kolejnego sezonu;


„Ratownicy” – serial opowiada zarówno o zawodowych, jak i prywatnych perypetiach grupy ratowników górskich, emisja pierwszego sezonu miała miejsce jesienią 2010 roku.


Najpopularniejsze produkcje kontynuowane w 2010 roku:„Pierwsza miłość”, „Świat według Kiepskich”, „Ojciec Mateusz”, „Ranczo”, „Tancerze”.


Ogromną popularnością wśród polskich widzów cieszy się serial „Ojciec Mateusz”, który w lutym bieżącego roku otrzymał Telekamerę w kategorii najlepszy serial cotygodniowy. „Ojciec Mateusz” realizowany przez spółkę Baltmedia – specjalizującą się w produkcji filmowej i telewizyjnej, należąca w 100% do ATM Grupy – gości na antenie TVP1 od grudnia 2008 roku. Ogromna popularność serialu „Ojciec Mateusz” sprawiła, że producent spółka Baltmedia zdecydowała się na ekranizację kinową. Już rozpoczęły się prace nad scenariuszem pełnometrażowego filmu fabularnego na podstawie przygód księdza-detektywa w reżyserii Macieja Dejczera. Premiera kinowa zaplanowana jest na sezon zimowy 2012/2013.


Oprócz realizacji programów telewizyjnych, spółka ATM Grupa inwestowała także w logistykę i technologie. W 2010 roku firma rozpoczęła budowę Centrum Produkcyjno-Filmowego ATM Studio w Warszawie. ATM Studio składać się będzie z sześciu hal zdjęciowych, przeznaczonych zarówno do produkcji telewizyjnej, jak i filmowej.


Nie zabrakło także inwestycji w nowe segmenty – we wrześniu 2010 Grupa Kapitałowa ATM zakupiła 50% udziałów firmy Aidem Media, producenta komputerowych gier dla dzieci.


„Realizowane przez spółki Grupy Kapitałowej ATM produkcje, takie jak m.in.: „Pierwsza miłość”, „Ojciec Mateusz” czy „Ranczo” mają znaczący wpływ na uzyskane w 2010 roku wyniki finansowe. Rozpoczęta współpraca z MTV, Polsat Play oraz Polsat Cafe również przełożyła się na osiągnięty wynik finansowy. Systematycznie poszerzane portfolio pozwala nam umocnić pozycję na rynku producentów telewizyjnych. Dzięki osiągniętym wynikom możemy na własny koszt realizować pilotażowe odcinki nowych produkcji. Serial „Licencja na wychowanie” jest doskonałym przykładem obrazującym sukces takich działań. Oprócz kontynuowanych produkcji, planujemy także uruchomienie nowych seriali oraz filmów fabularnych, m.in. filmu na temat Powstania Warszawskiego, który będziemy realizować we współpracy ze spółkami TVN i Akson. Ukończenie w 2011 roku budowy ATM Studio pozwoli nam zrealizować zarówno duże widowiska z udziałem publiczności, jak i seriale oraz produkcje fabularne. Działalność naszych spółek zależnych z pewnością wpłynie pozytywnie na wyniki finansowe uzyskiwane w kolejnych kwartałach” – mówi Maciej Grzywaczewski, wiceprezes ATM Grupy.


Najważniejsze wydarzenia w IV kwartale 2010 roku to:


Zawarcie umowy produkcyjnej pomiędzy spółką Baltmedia i Telewizją Polską na realizację kolejnych odcinków serialu „Ojciec Mateusz”; Zakończenie zdjęć do I serii II części serialu „Ranczo” (Studio A); Emisja I sezonu serialu „Ludzie Chudego”; Postprodukcja w zakresie efektów specjalnych nad filmem „Bitwa Warszawska 1920” w reżyserii Jerzego Hoffmana; Rozpoczęcie zdjęć do filmu fabularnego „Syberiada”; Zakończenie produkcji filmu fabularnego „Weekend”.

Authors

Related posts

Top