KULmixTURA 2011. Praskie Spotkania z Kulturą

Już 4 września br. na ulicach Ząbkowskiej, Brzeskiej będzie okazja do zakosztowania niecodziennej rozrywki. To najbarwniejsze warszawskie wydarzenie o charakterze kulturalnym na prawym brzegu Wisły – jedno z najważniejszych tego typu przedsięwzięć w stolicy. W zeszłym roku podczas KULmixTURY goszczono ponad 60 tysięcy osób.

Obecna formuła tej imprezy, podkreślająca walor wielokulturowości Pragi, dodaje jej dodatkowego, społecznego znaczenia. Ożywia tę zaniedbaną przez dziesięciolecia przestrzeń miasta i angażuje lokalną społeczność, dając jej możliwość kontaktu z rodzimym i światowym dorobkiem kulturalnym.

Społeczne podglebie tej inicjatywy sprawia, że w jej realizację zaangażowały się liczne organizacje pozarządowe skupiające grono ludzi twórczych, głęboko przekonanych o pozytywnie stymulującym wpływie kontaktów międzykulturowych. Popularyzacja idei wzajemnej inspiracji kultur to naczelna myśl przyświecająca tej akcji artystycznej.

Roztańczona, wielojęzyczna, roześmiana KULmixTURA już od dwóch lat zamienia Pragę-Północ w istną Wieżę Babel. Organizatorzy imprezy: Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy, LOTTO i Dom Kultury PRAGA, zabierają warszawiaków i turystów w fascynującą podróż dookoła świata. Przez cały dzień scena główna będzie gościć zespoły z różnych stron świata. Klimatyczne praskie podwórka i zaułki biorą we władanie różnorodne kultury m.in.: afrykańska, bałkańska, żydowska, rosyjska, hinduska, arabska, gruzińska, ukraińska i czeczeńska. W wieloetnicznych miasteczkach będzie można zapoznać się z kulturalnym dorobkiem wielu narodów świata: posłuchać tradycyjnej muzyki, obejrzeć występy egzotycznych zespołów tanecznych, delektować kuchnią narodową, a przede wszystkim świetnie się bawić!

Wystarczy kilka kroków, aby przenieść się z jednego kontynentu na drugi – po obejrzeniu pokazu arabskiego w beduińskim namiocie, skosztować specjałów z bałkańskiego kociołka, poćwiczyć na afrykańskich bębnach, malować na jedwabiu, posłuchać koncertu Kapeli Praskiej czy zatańczyć tango.

Imprezie będą towarzyszyć liczne happeningi, akcje i działania artystyczne (m.in.: malowanie muralu, akcje „Praskie Puzzle” i „Maski Świata”, wystawy malarstwa i ikon). Imprezy towarzyszące: Hip Hop Fest. Kultura Podwóra, Praga rusza w tany! oraz II Turniej Piłkarski o Puchar Stadionu Narodowego w Warszawie.

http://www.pressoffice.pl/kultura,t810978757?more=290321804

Authors

Related posts

Top