Najczęstsze błędy w przygotowaniu do druku fotografii

Bardzo często spotykam fotografie w różnych publikacjach, których jakość jest słaba, a w wielu wypadkach nie do przyjęcia zarówno przez twórcę, jak i oglądającego. Aby uniknąć takich sytuacji wystarczy pamiętać o zaledwie paru regułach przygotowania plików – wraz z ich stosowaniem odsetek błędów powinien spaść o ponad 80 procent.


1. Rozmiar zdefiniowany w pliku graficznym ze zdjęciem musi być zgodny z rozmiarem wyjściowym fotografii drukowanej w labie bądź (jeśli zdjęcie jest częścią szerszego projektu np albumu książkowego) proporcjonalnie dopasowany do formatu składanej publikacji. Wszelkie sztuczne powiększanie i przepróbkowanie plików kończy się zwykle drastycznym spadkiem jakości w postaci pogorszenia ostrości konturów i pojawieniu się nieprzyjemnego dla oka szumu potocznie nazywanego “pikselozą”.


2. Plik graficzny powinien posiadać właściwą rozdzielczość, która często mylona jest z ogólnym rozmiarem podawanym w jednostkach długości. Rozdzielczość podaje się najczęściej jako ilość punktów przypadających na jednostkę, którą jest cal (DPI). Najczęściej jest to 300-350 DPI, co jednak nie oznacza, że liczby te obowiązują w każdym wypadku – zależy to od techniki druku, rozmiaru i wielu innych czynników. Warto zawsze dokładnie zapytać o odpowiednią rozdzielczość w miejscu druku projektu.

3. Ostatnią z podstawowych reguł jest zachowanie właściwej przestrzeni barwnej łącznie z językiem jej programowej interpretacji – profilem kolorystycznym. Fotografia może być np zapisana w przestrzeni RGB z profilem Adobe RGB 1998, może być zapisana w przestrzeni CMYK z profilem Coated FOGRA27 (ISO 12647-2: 2004) itd. Informacji o właściwym ustawieniu przestrzeni i profilów udziela zwykle obsługa labu bądź drukarni. Może np zasugerować zapisywanie bezprofilowe, albo nadanie własnego profilu, dostępnego zwykle razem z różnymi sterownikami (postscript) na stronie internetowej firmy.

 Pod względem statystycznym, nieprzestrzeganie tych trzech powyższych zaleceń jest najczęstszą przyczyną niewłaściwie wydrukowanych fotografii i innych projektów graficznych.

29 maja 2010 zapraszamy na “Warsztaty DTP – przygotowanie fotografii do druku” – liczba miejsc ograniczona.

Szkolenie pozwoli zapoznać się z zasadami DTP – obejmując informacje dotyczące przygotowania projektów (zdjęć) do wydruku. Szkolenie to ma również służyć pogłębieniu wiedzy wszystkich tych, których spotkała niemiła niespodzianka w postaci błędnie wydrukowanego projektu, zdjęcia, w drukarni, labie, agencji reklamowej.

Szkolenie kierujemy do fotografów i osób zajmujących się projektowaniem graficznym, które nie posiadają wystarczającego doświadczenia w przygotowywaniu materiałów do druku komercyjnego, i chcą zapoznać się z podstawowymi zasadami DTP i mieć kontrolę nad tym, co dzieje się z ich projektami po etapie koncepcyjnego tworzenia. Szkolenie kierujemy do osób początkujących w dziedzinie DTP.


Czytaj więcej …

Authors

Related posts

Top