Największy w Europie Piknik Naukowy

Niebieskie pomidory, japońska grająca deseczka czy spacer z robotem Asimo – to tylko kilka z ponad tysiąca atrakcji, które będzie można zobaczyć podczas 15. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Ta największa w Europie naukowa impreza plenerowa odbędzie się 28 maja w Warszawie, pod hasłem „Wolność”. Weźmie w niej udział 237 instytucji z kraju i zagranicy. Na scenie oraz w namiotach, przez cały dzień będą  serwowane eksperymenty na każdą okazję.


Będzie można nabić chmurę w butelkę, nauczyć śrubokręt latania oraz wystrugać sobie komputer. Zbiorowym wysiłkiem zostanie zbudowana wielka fontanna Herona z pojemników na wodę mineralną. Dla melomanów przygotowano laserową harfę, Reactable – multidotykowy ekran, pozwalającym skomponować własny utwór muzyczny i grającą deseczkę, dzięki której można zmienić w instrument własne ciało.  Na miłośników motoryzacji czekać będzie wyścigowy bolid Formuły Student, symulator dachowania oraz trzykołowy rower. Wielbiciele natury poznają sekrety życia mrówek i zrozumieją, dlaczego ptaki latają. W Genetycznym Zoo zaprezentowane zostaną bakterie, grzyby, fagi, które na co dzień są wykorzystywane w badaniach naukowych.


Będzie można ulec iluzji słuchania oczami i nauczyć się pisania światłem. Przewidziano także atrakcje matematyczne – naukowe wiązanie krawata i aerobik. Jak na Piknik Naukowy przystało, nie zabraknie widowiskowych pokazów chemicznych i wybuchów. Park zapełnią również wszelkiej maści roboty – proste i złożone, przemysłowe i człekokształtne. Niektórymi z nich będzie można sterować, z innymi rozmawiać, czy nawet rywalizować w grze. Nie zapomniano o humanistach i wielbicielach sztuki . Poznają oni rozmaite niszowe techniki artystyczne, jak filcowanie, recykling, malowanie palcami.  Będzie można zgłębić kulturę Majów, zajrzeć do staroegipskiej wioski, spróbować chińskiej medytacji.


Specjalne atrakcje czekają także na najmłodszych piknikowiczów – przewidziano dla nich wiele oryginalnych, naukowych zabaw, jak tworzenie baniek mydlanych o różnych kształtach, czy przygotowywanie bajkowych, różnobarwnych eliksirów. Pan Korek pomoże wykonać ciekawe doświadczenia – wyczarować zachód słońca w szklance, tornado w butelce, zmianić ciecz w światło i zdalnie poruszać puszką po coli. Dla małych konstruktorów przewidziano budowę miasta przyszłości z gazetowych rurek oraz tworzenie latawców. Najodważniejsi będą mogli spróbować chodzenia na szczudłach i żonglowania pod kierunkiem cyrkowców, a nawet… latania ze skrzydłami. Przygotowano wiele zajęć manualnych – dzieci będą malować na płótnie, budować modele  ptaków, tworzyć zwierzątka z balonów, lepić hydrożelowe gluty.

Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy jest „Wolność”. Zaproszone przez organizatorów instytucje przygotowały pokazy w dowolny sposób nawiązujące do tego tematu, a reprezentanci różnych dziedzin wiedzy – matematyki, fizyki, chemii, archeologii, biologii, medycyny, literatury, historii czy geografii – za pomocą ciekawych eksperymentów i pokazów przedstawią, czym może być wolność.

W 237 stanowiskach, na 40 000 m kw. zaprezentuje się 230 instytucji naukowych, edukacyjnych i kulturalnych z Polski i zagranicy. Oprócz krajowych instytucji w Pikniku udział wezmą także m.in. przedstawiciele Austrii, Belgii, Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Rosji, Słowacji, Szwecji, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii we współpracy z British Council i Włoch. Po raz pierwszy udział w Pikniku Naukowym wezmą Norwegia i Izrael.

Wśród ponad tysiąca pokazów każdy będzie mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie, przekonać się, że nauka to nie tylko wzory, wykresy i suche fakty, ale przede wszystkim przygoda i wyzwanie, umożliwiające lepsze rozumienie świata – również tego codziennego, pozornie zwykłego.

Gwiazdami 15. Pikniku Naukowego, których pokazy po prostu trzeba zobaczyć, będą w tym roku wyjątkowi naukowcy – popularyzatorzy nauki: charyzmatyczny Brytyjczyk Tom Pringle znany na całym świecie jako dr Bunhead; Bob Friedhoffer, profesor The City University of New York, popularny demonstrator traktujący naukę jak magię i zabawę; Zirkus Meer z Austrii, objaśniający zjawiska fizyczne za pomocą widowiskowej cyrkowej formuły oraz mówiący głosem dziecka japoński humanoidalny robot Honda Asimo, który sprawnie porusza się, a nawet biega z prędkością 6 km/h.

W tym roku w Komitecie Honorowym Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki znaleźli się: prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor Uniwersytetu Warszawskiego; prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta stołecznego Warszawy; Katarzyna Hall, minister edukacji narodowej; prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk; prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Włodzimierz Kurnik, rektor Politechniki Warszawskiej; prof. Alicja Przyłuska-Fiszer, rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego; ks. prof. Henryk Skorowski, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Patronat honorowy objęła Komisja Europejska – przedstawicielstwo w Polsce, którą reprezentować będą ze swoimi pokazami: czeska Techmania, włoska Città della Scienza oraz polski EduPark.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Celem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez ciekawe eksperymenty i doświadczenia – zarówno związane z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i oparte o najnowsze dokonania współczesnych uczonych. Piknik Naukowy wzbudził duże zainteresowanie Unii Europejskiej – w 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru „Nauka i społeczeństwo”.

Zapraszamy w sobotę 28 maja 2011 r. w godz. 11.00-20.00 do Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu. Wstęp wolny. Na taką niepowtarzalną imprezę warto przyjechać nawet z drugiego końca Polski.

 

Tekst:  materiał prasowy
Fotografie:  J.A.Kwiatkowski
Więcej informacji:  www.pikniknaukowy.pl

Authors

Related posts

Top