Weekend w TVP 1 pod znakiem „Sióstr” i „Ojca Mateusza”

W minioną sobotę, 17 października 2009, na antenie TVP 1 wyemitowano premierowy odcinek serialu „Siostry”. Produkcja opowiadająca o losach pięciu nieco zwariowanych sióstr – według danych AGB Media Research – przyciągnęła przed ekrany telewizorów 3,8 mln widzów, zapewniając stacji oglądalność na poziomie 34%, a tym samym pierwsze miejsce w popołudniowym paśmie. Z kolei w niedzielne popołudnie 5,4 mln odbiorców wybrało „Ojca Mateusza”, co dało Jedynce 40% udziałów w rynku. Tym samym serial wyprzedził pod względem oglądalności nawet „Teleexpres”.

Nowy serial „Siostry” realizowany przez Profilm – spółkę należącą do ATM Grupy – to pierwsza polska produkcja, która w humorystyczny sposób opisuje losy sióstr zakonnych. Opowiada historię pięciu kobiet, które pod habitem skrywają różne uczucia, ale bezustannie chcą pomagać innym, co powoduje, że często wpadają w tarapaty. W serialu zderza się pełen ideałów świat sióstr i obraz niedoskonałego życia ludzi.
Historia zakonnic rozpoczyna się, gdy przeprowadzają się z klasztoru do nowej siedziby – domu ofiarowanego jednej z sióstr. Tytułowe bohaterki to: Lukrecja, Prudencja, Filipa, Klara, Maksyma i Zenobia. Są w różnym wieku, mają różne wykształcenie i pochodzenie społeczne. Łączy je jednak wiara w ludzi. Każda z nich skrywa także tajemnicę o tym, jak trafiła do zakonu i znalazła powołanie. Serial emitowany jest w każdą sobotę o 17.25 w TVP 1. W rolach głównych występują m.in. Marta Lipińska, Maria Pakulnis, Magdalena Warzecha, Olga Sarzyńska, Joanna Bogacka oraz Anna Wojnarowska.

Autorami scenariusza są Dominik Wieczorkowski-Rettinger i Renata Frydrych, zaś reżyserem – Wojciech Nowak.
Podczas minionego weekendu kilkumilionową publiczność zgromadził także inny serial z „religią” w tle, emitowany przez TVP 1. Przygody księdza-detektywa czyli serialowego „Ojca Mateusza”, wybrało w niedzielę ponad 5 mln widzów. Pierwsza seria produkcji okazała się hitem ramówki TVP 1 z przełomu 2008 i 2009 roku. Średnia widownia wyniosła 6,65 mln osób, przy udziale w rynku na poziomie 45,48% w grupie 4+ i 38,31% w grupie 16-49.1 Producentem serialu jest spółka Baltmedia, która w maju 2009 została kupiona przez ATM Grupę.

„Ojciec Mateusz” to serial telewizyjny realizowany w oparciu o kultowy włoski format „Don Matteo”. Publiczna telewizja RAI UNO emituje go od dziesięciu lat. Opowieść o księdzu-detektywie wciąż gromadzi przed telewizorami we Włoszech miliony widzów. W Polsce akcja serialu rozgrywa się w Sandomierzu i jego okolicach. Realizatorami polskiej wersji są Maciej Dejczer, Andrzej Kostenko i Maciej Dutkiewicz (reżyseria) oraz Jarosław Żamojda i Adam Bajerski (zdjęcia). W tytułowej roli występuje Artur Żmijewski, a towarzyszy mu plejada znakomitych aktorów: Kinga Preis, Piotr Polk, Michał Piela, Bohdan Łazuka, Radek Pazura, Rafał Sławomir Orzechowski. Zdjęcia plenerowe realizowane są Sandomierzu, a sceny we wnętrzach – w Warszawie i okolicach.

Więcej informacji o serialach dostępnych jest na stronach internetowych: http://www.tvp.pl/seriale/obyczajowe/siostry oraz http://www.tvp.pl/seriale/sensacyjne/ojciec-mateusz.

Dodatkowych informacji udzielają:
Eliza Misiecka, Katarzyna Szafader, Karolina Bałachowicz, Katarzyna Furmankiewicz
GENESIS PR
Tel. (22) 327 1690, (607) 373 273

Authors

Related posts

Top