Wojenne efekty specjalne ATM FX w filmie Jerzego Hoffmana pt. „Bitwa Warszawska 1920”

Spółka ATM FX – specjalizująca się w realizacji efektów specjalnych oraz postprodukcji filmowej – zawarła umowę z Zodiak Jerzy Hoffman Film Production na kompleksową realizację komputerowych efektów specjalnych do filmu „Bitwa Warszawska 1920”. Film reżyseruje Jerzy Hoffman, zaś jego wizję na obraz przeniesie znakomity operator – Sławomir Idziak. Realizacja efektów specjalnych potrwa jedenaście miesięcy. Premiera filmu planowana jest na 19 września 2011 roku.

Produkcja jest realizowana we władającej współczesnym kinem rozrywkowym trójwymiarowej technologii stereoskopowej. Ma to na celu większe dotarcie do młodej publiczności, która oczekuje od twórców filmów współczesnej estetyki i zapierających dech efektów. ATM FX odpowiadać będzie za realizację trójwymiarowych efektów specjalnych, m.in.: cyfrowe multiplikacje w scenach drogi odwrotu, zniszczone zabudowania, martwe ciała. Dużym wyzwaniem będzie armia Budionnego złożona z pięciu tysięcy koni; pociąg pancerny oraz zwielokrotnienie piechoty, czołgów i samolotów Eskadry im. Tadeusza Kościuszki.

„Ten film jest dla nas bardzo dużym wyzwaniem. Cieszymy się, że możemy współpracować z tak znakomitym zespołem realizatorów i aktorów. Wiemy, że widzowie mają duże oczekiwania odnośnie tej produkcji. Mierzenie się z historią jest zawsze trudne, dlatego mamy nadzieję, że nasz wkład w dzieło dodatkowo wpłynie na jego pozytywny kształt i wyraz” – mówi Robert Mościcki, prezes zarządu ATM FX.

Film „Bitwa Warszawska 1920”, jak zapowiada reżyser, nie będzie podręcznikiem historii, choć jego kanwą są autentyczne wydarzenia sprzed 90 lat. Zrekonstruowanych i sfilmowanych zostanie wiele scen batalistycznych. Będzie to jednocześnie historia miłosna, która rozgrywa się na tle wielkiej, wojennej zawieruchy. Oczyma głównych bohaterów: Oli (Natasza Urbańska) – tancerki i śpiewaczki warszawskiego teatru kabaretowego i Jana (Borys Szyc) – ułana wojska polskiego i poety, zobaczymy legendarne, polskie zwycięstwo militarne, które uchroniło Polskę i Europę przez zalewem Armii Czerwonej. W postaci historyczne wcielą się znani aktorzy. Rolę Marszałka Józefa Piłsudskiego zagra Daniel Olbrychski, de Gaulle’a Wiktor Zborowski, gen. Weyganda – Wojciech Pszoniak, płk. Wieniawskiego – Bogusław Linda. W sumie przed kamerą pojawi się ponad 80 aktorów, wśród nich: Ewa Wiśniewska, Stanisława Celińska, Łukasz Garlicki, Aleksander Domogarow i wielu innych.

Za zdjęcia do filmu odpowiada jeden z najbardziej cenionych w Hollywood polskich operatorów – Sławomir Idziak. Znany z takich produkcji jak: “Helikopter w ogniu” czy “Harry Potter i Zakon Feniksa”. “Bitwa Warszawska 1920” będzie dla niego pierwszą od dwóch dekad okazją do pracy w ojczyźnie. Scenografem filmu jest Andrzej Haliński. Charakteryzację wykonują Mira Wojtczak i Liliana Gałązka, natomiast charakteryzację postaci Marszałka Piłsudskiego przygotowuje Waldemar Pokromski. Za kostiumy odpowiedzialni są Magdalena Tesławska i Andrzej Szenajch. Militaria nadzoruje Tomasz Bierawski. Muzykę do filmu pisze Krzesimir Dębski, który zadebiutuje także jako aktor. Dystrybutorem filmu jest Forum Film Poland. Mecenasem filmu jest Bank Zachodni WBK. Budżet filmu Jerzego Hoffmana, którego producentem jest Jerzy R. Michaluk wynosi 20 milionów złotych.
ATM FX posiada duże doświadczenie w kreacji efektów specjalnych na potrzeby kina wojennego i historycznego. Twórcy związani z firmą zrealizowali VFX do – między innymi – filmu fabularnego „Miasto z morza” oraz seriali „Tajemnica twierdzy szyfrów” i „Czas honoru”.

Authors

Related posts

Top