Wiadomości branżowe

“Miasto z morza” już jutro w kinach!

Już jutro - 9 października, na ekrany kin wejdzie historyczny film o powstaniu portu w Gdyni - "Miasto z morza". Jest to ekranizacja pierwszego tomu powieści Stanisławy Fleszarowej - Muskat pt. "Tak trzymać", która została

Już jutro – 9 października, na ekrany kin wejdzie historyczny film o powstaniu portu w Gdyni – “Miasto z morza”. Jest to ekranizacja pierwszego tomu powieści Stanisławy Fleszarowej – Muskat pt. “Tak trzymać”, która została zrealizowana przez Profilm – spółkę zajmującą się produkcją filmową i telewizyjną, należąca w 100% do ATM Grupy. Obraz wyreżyserował Andrzej Kotkowski, a o oprawę muzyczną zadbał autor wielu znakomitych ścieżek dźwiękowych, kompozytor Tomasz Gąssowski. Dystrybutorem filmu w Polsce jest Syrena Films.
Zdjęcia do “Miasta z morza” kręcone były od sierpnia do grudnia 2008 roku. Ujęcia powstawały głównie na Helu, gdzie odtworzono plenery powstającego gdyńskiego portu. Obraz był także realizowany w Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Wejherowie, Łebie oraz w skansenie w Klukach. Na realizację uzyskano dofinansowanie od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Współproducentem “Miasta z morza” jest Telewizja Polska SA. Dużej pomocy organizacyjnej udzieliły władze Trójmiasta, a szczególnie Miasto Gdynia.
Główni bohaterowie to młoda para – On – Krzysztof (Jakub Strzelecki) i Ona – Łucka (Julia Pietrucha), którzy zakochują się w sobie – a na tle ich kwitnącej miłości – rodzi się nowe miasto – Gdynia. W akcję wplata się życie budowniczego portu Tadeusza (Olgierd Łukaszewicz) oraz pani Heleny, wdowy po żołnierzu Legionów (Małgorzata Foremniak). W obsadzie filmu pojawią się także m.in. Marian Dziędziel, Paweł Domagała czy Piotr Polk. Całość uzupełniają piękne widoki Gdyni oraz morskie pejzaże. Film jest kroniką okresu po pierwszej wojnie światowej i pokazuje waleczne postawy ludzi budujących nowe miasto. Dzięki ich uporowi Gdynia stała się jednym najważniejszych portów w Polsce. Ich losy stają się integralną częścią rodzącego się w tym czasie miasta.
“Nasza opowieść o powstawaniu “Miasta z morza” opiera się o wydarzenia z lat 1923 – 1926. Staraliśmy się wykreować obraz, który będzie pokazywał historię nowego miasta i poszczególne fazy budowy gdyńskiego portu – tak ważnej polskiej inwestycji. Edukacyjna rola filmu, to tylko jeden z jego elementów. Akcję dopełnia romantyczna historia dwojga młodych ludzi i niezwykłe widoki Gdyni. Na uwagę zasługują kreacje i gra młodych aktorów – Julii Pietruchy i Jakuba Strzeleckiego. Wierzymy, że nasza produkcja spotka się zainteresowaniem widzów, dlatego serdecznie zapraszamy do kin! – mówi Krzysztof Bałajewicz, producent filmu.
Oprócz kinowej wersji “Miasta z morza” zrealizowano serial telewizyjny, składający się z czterech odcinków zawierających sceny, których nie można zobaczyć w filmie. Premiera telewizyjna planowana jest na pierwszy kwartał 2010 roku w TVP1. Planowane jest także wydanie “Miasto z morza” na DVD. Więcej informacji na temat filmu dostępnych jest na stronie internetowej www.miastozmorza.pl.
ATM Grupa kupiła 100% udziałów Profilmu w maju 2007 roku. W ramach umowy ATM Grupa przejęła także Agencję Usług Telewizyjnych – spółkę zależną Profilmu – zajmującą się wynajmem sprzętu oraz świadczącą usługi postprodukcyjne. Przejęcie Profilmu było pierwszym krokiem w konsolidacji rynku usług produkcji telewizyjnej. Ostatnio ATM Grupa nabyła również 100% udziałów spółki Baltmedia, producenta serialu “Ojciec Mateusz”.
Informacje dodatkowe:

A to już wiesz?  Ruszyły zdjęcia do kolejnej serii "Rancza"

Dodatkowych informacji udzielają:
Eliza Misiecka, Katarzyna Szafader, Karolina Bałachowicz, Katarzyna Furmankiewicz
GENESIS PR
Tel. (22) 327 16 90, (601) 367 771


Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy