Nowości Wiadomości branżowe

O sztuce faktu w Toruniu

Najlepsze reportaże i dokumenty, wybitni dziennikarze prasowi, radiowi i telewizyjni, nowe, wyjątkowe wydarzenie w świecie mediów. Festiwal Sztuki Faktu 11, 12 i 13 kwietnia w Toruniu. Zapraszają: Miasto Toruń, Toruńska Agenda Kulturalna i Telewizja Polska.W ciągu trzech festiwalowych dni zobaczymy piętnaście najciekawszych dokumentów z dorobku TVP i trzydzieści trzy reportaże zakwalifikowane do finału przeglądu konkursowego.Dzięki nowemu Festiwalowi Sztuki Faktu w Toruniu zobaczą Państwo część tego, co autorzy TVP stworzyli przez minione 60 lat, dokumentując wydarzenia, przemiany, konflikty i dramaty, często — w przeszłości — tracąc z tego powodu możliwość uprawiania zawodu. Zobaczą także Państwo najciekawsze reportaże i dokumenty z pogranicza reportażu nakręcone w ostatnim roku — zapowiada Juliusz Braun, Prezes Zarządu TVP.W ramach Złotej Piętnastki filmów, szczególnie ważnych dla 60-letniego dorobku Telewizji Polskiej, zostaną

Teaser

Najlepsze reportaże i dokumenty, wybitni dziennikarze prasowi, radiowi i telewizyjni, nowe, wyjątkowe wydarzenie w świecie mediów. Festiwal Sztuki Faktu 11, 12 i 13 kwietnia w Toruniu. Zapraszają: Miasto Toruń, Toruńska Agenda Kulturalna i Telewizja Polska.

W ciągu trzech festiwalowych dni zobaczymy piętnaście najciekawszych dokumentów z dorobku TVP i trzydzieści trzy reportaże zakwalifikowane do finału przeglądu konkursowego.

Dzięki nowemu Festiwalowi Sztuki Faktu w Toruniu zobaczą Państwo część tego, co autorzy TVP stworzyli przez minione 60 lat, dokumentując wydarzenia, przemiany, konflikty i dramaty, często – w przeszłości – tracąc z tego powodu możliwość uprawiania zawodu. Zobaczą także Państwo najciekawsze reportaże i dokumenty z pogranicza reportażu nakręcone w ostatnim roku  – zapowiada Juliusz Braun, Prezes Zarządu TVP.

W ramach Złotej Piętnastki filmów, szczególnie ważnych dla 60-letniego dorobku Telewizji Polskiej, zostaną zaprezentowane głośne, wielokrotnie nagradzane dokumenty, m.in. “Arizona” Ewy Borzęckiej, “Autobus z napisem koniec” Mariusza Waltera, “Chemia” Pawła Łozińskiego, “Defilada” Andrzeja Fidyka, “Podsłuchane życie” Krystyny Mokrosińskiej, “Szczur w koronie” Jacka Bławuta i “Takiego pięknego syna urodziłam” Marcina Koszałki.

Podczas festiwalu zobaczymy wybitne reportaże i dokumenty, uczestnicząc w debacie o roli i znaczeniu współczesnych mediów. Ocenimy też znaczenie autentycznych, istotnych, przełomowych i atrakcyjnych dla reporterów zdarzeń, które często wykraczają poza ramy “ciekawej historii do gazety” i ukazują świat w całej jego złożoności i niepowtarzalności  – powiedział Michał Zaleski, Prezydent Miasta Torunia.

Konkursowe reportaże będzie oceniać pięcioosobowe jury, które tworzą: Lidia Duda, reżyserka oraz scenarzystka seriali i filmów dokumentalnych, Jacek Bławut, operator i reżyser, Marek Miller, reporter, założyciel Laboratorium Reportażu, Irena Piłatowska-Mądry, autorka audycji dokumentalnych i redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia oraz Beata Kubiczek.

O kulisach pracy reportera i tajnikach warsztatu dziennikarskiego podczas spotkań z festiwalową publicznością opowiedzą znani dziennikarze, m.in. Piotr Kraśko, Jacek Skorus, Lidia Ostałowska i Tomasz Sekielski. Toruński festiwal będzie dedykowany sztuce faktu i reportażystom.

Przypadek decyduje o powstaniu reportażu. Przypadkowe spotkanie, strzęp informacji, list – to zazwyczaj początek pracy reportera. I ciekawość, co się zdarzy w czasie dokumentacji, podróży, rozmów, telefonów i poszukiwań. Reporterka jest czymś więcej niż pracą, jest stylem życia, sposobem myślenia, przygodąÂ  – wyjaśnia Jacek Snopkiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe będzie bezpłatny. Centrum festiwalowe mieścić się będzie w Teatrze “Baj Pomorski”. Program wydarzenia i system internetowej rezerwacji bezpłatnych wejściówek jest dostępny w serwisie internetowym www.sztukafaktu.pl. Wejściówki można również rezerwować telefonicznie w Toruńskiej Agendzie Kulturalnej pod numerem telefonu 56 621 03 33.

A to już wiesz?  Seriale ATM Grupy w dziesiątce najchętniej oglądanych

< 238523" >

Źródło Toruńska Agenda Kulturalna. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy