Nowości Wiadomości branżowe

Święto Muzyki

Między innymi rock, hip hop i samba rozbrzmiewać będą podczas siódmej edycjiŚwięta Muzyki, tradycyjnie obchodzonego 21 czerwca, w pierwszy dzień lata. Ponad dwadzieścia punktów muzycznych, koncerty na ulicach, w pubach i restauracjach — Toruń po raz kolejny zmieni się w jedną wielką muzyczną scenę.Święto Muzyki (fr. Fête de la Musique, ang. World Music Day), znaczące międzynarodowe wydarzenie artystyczne, obchodzone w ponad trzystu miastach, w stu krajach i na pięciu kontynentach, w Toruniu odbyło się po raz pierwszy w 2007 roku. Pomysłodawcą Święta Muzyki był Marcel Landowski, francuski kompozytor polskiego pochodzenia. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 1982 roku w Paryżu — Jack Lang, ówczesny minister kultury w rządzie François Mitteranda, zaproponował muzykom amatorom uliczne występy. Sukces święta przekroczył najśmielsze oczekiwania. Na ulicach, w kawiarniach, na placach i w klubach koncertowało ponad tysiąc muzyków. Rok później Święto

Teaser

Między innymi rock, hip hop i samba rozbrzmiewać będą podczas siódmej edycjiŚwięta Muzyki, tradycyjnie obchodzonego 21 czerwca, w pierwszy dzień lata. Ponad dwadzieścia punktów muzycznych, koncerty na ulicach, w pubach i restauracjach – Toruń po raz kolejny zmieni się w jedną wielką muzyczną scenę.

Święto Muzyki (fr. FĂŞte de la Musique, ang. World Music Day), znaczące międzynarodowe wydarzenie artystyczne, obchodzone w ponad trzystu miastach, w stu krajach i na pięciu kontynentach, w Toruniu odbyło się po raz pierwszy w 2007 roku. Pomysłodawcą Święta Muzyki był Marcel Landowski, francuski kompozytor polskiego pochodzenia. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 1982 roku w Paryżu – Jack Lang, ówczesny minister kultury w rządzie François Mitteranda, zaproponował muzykom amatorom uliczne występy. Sukces święta przekroczył najśmielsze oczekiwania. Na ulicach, w kawiarniach, na placach i w klubach koncertowało ponad tysiąc muzyków. Rok później Święto Muzyki ogarnęło cały Paryż.

Tegoroczne Święto Muzyki rozpocznie się o godzinie 16.00 hejnałem Torunia zagranym na balkonie Ratusza Staromiejskiego. Muzycznych koncertów będzie można posłuchać m.in. pod Łukiem Cezara, na Rynku Staromiejskim, na skrzyżowaniu ulic Wielkie Garbary i Królowej Jadwigi, w eNeRDe, Cafe Draże, Hipisówce.

Niewątpliwą atrakcją tegorocznego Święta Muzyki będzie scena szantowa nad Wisłą, usytuowana na Bulwarze Filadelfijskim. Planujemy także wyjątkowe koncerty muzyczne w Hospicjum “Światło”, w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim, Domu Pomocy Społecznej na toruńskich Wrzosach. Bardzo ciekawie zapowiadają się popisy didżejskie w Pubie Stop na Rubinkowie i koncert z cyklu Scena Młodych, który odbędzie się w Zespole Szkół Muzycznych  – zachęca Tomasz Kowalski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, instytucji koordynującej wydarzenie.

Wydarzenie promuje muzykę w dwojaki sposób: zachęca artystów do spontanicznego grania koncertów na ulicach miast i w miejscach publicznych oraz umożliwia szerokiej publiczności dostęp do różnych stylów muzycznych (muzyka klasyczna, jazz, rock, poezja śpiewana, chór, muzyka elektroniczna, etno itd.). Święto Muzyki różni się w zasadniczy sposób od innych imprez kulturalno-muzycznych, koncertów i festiwali. Wydarzenie jest skierowane zarówno do amatorów, jak i do tych, którzy zajmują się muzyka zawodowo. Nawołuje do spontanicznego stawienia się w przestrzeni publicznej danego miasta i grania darmowych, otwartych koncertów. Święto Muzyki nie ma jednego epicentrum, ale powstaje w wielu miejscach (tzw. punktach muzycznych) na zasadzie ruchu społecznego i współpracy obywateli: muzyków, publiczności i koordynatorów.

A to już wiesz?  Życie obrazu

Program Święta Muzyki dostępny będzie wkrótce w serwisie internetowym www.swietomuzyki.pl.

Źródło Toruńska Agenda Kulturalna. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy