Nowości

Hiszpania Salvadora

Hiszpania Salvadora

Był niepoprawnym megalomanem i skandalistą, a to w połączeniu z niecodziennym talentem dało efekt w postaci najpopularniejszego artysty surrealistycznego. Mimo nienajlepszych kontaktów z ojcem, kochał swoje rodzinne strony. Katalońskie wybrzeża nietrudno dostrzec na jego obrazach, nic więc dziwnego, że Hiszpania, a konkretniej katalońskie wybrzeże Costa Brava jest Mekką licznych wielbicieli twórczości Salvadora Dali. Mekka ta zamyka się w trzech miejscowościach, zwanych czasami “trójkątem Dalego”. Są to Figueres, CadaquĂŠs i PĂşbol. Te trzy miejsca po prostu trzeba odwiedzić będąc w Katalonii.

W Figueres surrealista się urodził, tam również znajduje się Teatro Museo Dali (w wolnym tłumaczeniu – Muzeum Dalego). Jak wszystko, co związane z tym nietuzinkowym artystą, Muzeum przypomina muzeum tylko z nazwy. Na gzymsach przywitają nas ogromne jaja, a samo muzeum z zewnątrz wygląda, jak zamek z dziwnej kreskówki. Wewnątrz można obejrzeć m.in. deszczową taksówkę (po wrzuceniu monety w taksówce zaczyna padać deszcz) oraz pokój w kształcie twarzy Mae West ze słynną kanapą w kształcie ust. Klimat zmienia się nieco z czarodziejsko – zwariowanego na intymny, gdy zachodzimy na ostatnią kondygnację Muzeum. Tam łatwiej zajrzeć do duszy nieżyjącego artysty. Obok napisu “The secret life of Salvadore Dali” (Sekretne życie Salvadora Dali) widnieją szkice Salvadora, stadia przez które przechodziły jego dzieła zanim uzyskały pożądaną przez twórcę postać. Wszystko zaś zatapia się w przytłumionym świetle.
3salvador-dali-premonition-of-civil-war
W Muzeum w Figueres artysta został także pochowany. Z jego grobem wiąże się pewna tajemnica. Dali chciał spocząć na wieki w swoim zamku w PĂşbol, obok ukochanej Gali. Pochowano go jednak w muzeum jego imienia. Jego ostatnią wolę znał tylko burmistrz Figueres, któremu Salvadore wyszeptał ostatnie słowa do ucha. Suma sumarum, największy surrealista pochowany jest w muzeum pod nie podpisaną płytą. Chodząc po jego Muzeum warto wspomnieć, że możliwe, iż właśnie depczemy po jego grobie. Teatro Museo Dali to niesamowite miejsce, na które warto przeznaczyć cały dzień. Zupełnie inny wymiar i klimat ma PĂşbol. W tej niewielkiej miejscowości artysta kupił zamek dla swojej żony, Gali.

W zamku znajdziemy urządzone mieszkanie Salvadora. Jest tam o wiele spokojniej niż w Teatro Museo Dali, ale nie byłby to dom Salvadora Dali, gdyby np. przez stolik na kawę nie można było obejrzeć stojącego piętro niżej w stajni konia. Oczywiście teraz stoi tam replika zwierzęcia. Na zamku w PĂşbol zobaczymy także kuchnię, czy łazienkę artysty oraz wszystko inne, co związane z codziennym życiem. Gdy Gala umarła w 1982 roku w Port Lligat, Salvadore przewiózł ją na tylnym siedzeniu swojego Cadillac’a do zamku w PĂşbol. W podziemiach zamku znajduje się krypta – grobowiec Gali, a w wozowni stoi ów cadillac wraz z kluczykami. Największym wyzwaniem jest jednak dotarcie do CadaquĂŠs. Ta położona w górach mieścina była zawsze jednym z ulubionych miejsc artystów tworzących w Hiszpanii. A to między innymi dlatego, że nie da się tam tak łatwo dostać. Samochodem trzeba pokonać bardzo stromą górską trasę. Można próbować wodą, jednak trzeba zarezerwować sobie wystarczająco dużo czasu, bo kursy promów i łodzi są zaplanowane na konkretne godziny, a i nastawione są na podziwianie trasy, a nie na szybkie dotarcie do CadaquĂŠs. Miejscowość tę, wspomniani artyści ochrzcili “najpiękniejszą wioską świata”. Jej urok nadal nie został zniszczony przez kolosalne hotele dla turystów.

Wciąż jest to pełna białych domów miejscowość tuląca się do morza. Dali spędzał tam wakacje w dzieciństwie i to właśnie on walczył o to, by nie zaprzedać uroku miasteczka turystom. W Port Lligat, tuż obok CadaquĂŠs, Dali i Gala mieli drugi dom, który również został przerobiony na muzeum. Wybierając się do surrealistycznej Katalonii, warto wziąć ze sobą więcej gotówki, niż zazwyczaj na zwiedzanie urokliwych miejsc. Wszystkie miejsca kultu Dalego pełne są bowiem sklepów z pamiątkami, a prócz gadżetów takich, jak poduszeczka w kształcie ust Mae West, czy surrealistyczny ołówek, można znaleźć tam wiele pięknych rzeczy, które chciałoby się postawić w swoich czterech ścianach. Należą do nich przykładowo “miękkie” zegary Dalego na rękę lub na ścianę, kanapy w kształcie ust, czy stylizowane na stare, aparaty telefoniczne.

am

[tubepress mode=’tag’, tagValue=’Salvador Dali’]

hastagi na stronie:

#salvador dali #salwadore dali #Salvadora Dali

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #kt   #postanowi   #przez   #serialu