Data publikacji: 2014-07-21
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Rude – kontynuacja BlondieS już w księgarniach
Kategoria: Książka, LIFESTYLE
Nowa książka Ewy Gogolewskie-Domagały właśnie trafia do księgarń. To doskonała powieść na lato, nie tylko dla kobiet. Podróżnicze wątki uprzyjemnią lekturę.

Czytelnicy, którzy kilka lat temu wybrali ?Blondie$? najlepszą książką obyczajową roku, już mogą sięgnąć po jej kontynuację. ?RUD?? to druga książka Ewy Gogolewskiej-Domagały.
Ewa Gogolewska-Domagała zawsze była aktywna twórczo, ale dopiero na emeryturze spróbowała swych sił w pisaniu. Wcześniej interesowało ją przede wszystkim śpiewanie. W młodości zdobywała nagrody na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, na festiwalach w Zielonej i Jeleniej Górze, a nawet na Harcerskim Festiwalu Piosenki w Przemyślu. Współpracowała ze słynnym krakowskim Klubem Pod Jaszczurami, była wokalistką krakowskiego zespołu jazzowego Playing Family, Beale Street Band, najdłużej śpiewała jednak w Kwartecie Myśliwskim Zbigniewa Książka. To nie wszystko, bo działała ? śpiewając ? także w studenckim teatrze TAM z Krakowa.
– W późniejszych nieco czasach przerzuciłam się na śpiewanie komercyjne i zagraniczne wyjazdy po dolary. Wśród muzyków krążyły na ten temat opowieści o bajecznych zarobkach, o przepięknych hotelach i cudownym życiu, jak w bajce; postanowiłam więc i ja spróbować ? opowiada Ewa Gogolewska-Domagała.
Można sobie wyobrazić, jak silnym przeżyciem musiały być dla piosenkarki z komunistycznej wówczas Polski występy na kilku kontynentach, w krajach, które często znała jedynie z opowieści i atlasów. Takie zetknięcie z zupełnie obcymi kulturami i odmiennymi zwyczajami musiało obfitować w emocjonujące doświadczenia. Po latach okazało się, że to doskonały materiał na książkę. A nawet na dwie.
W ?Blondie$? autorka na podstawie przeżyć własnych i swoich znajomych opisała perypetie, w jakie ?polskie blondynki? pakowały się niechcący, nie znając obyczajów ? szczególnie w krajach arabskich. Powieść tak bardzo spodobała się czytelnikom, że zdobyła tytuł najlepszej książki obyczajowej roku 2010 w plebiscycie organizowanym przez portal Granice.pl. Osoby, którym debiutancka książka autorki przypadła do gustu, prawdopodobnie docenią także ?RUD??, utrzymane w podobnym klimacie.
– ?RUD?? napisałam jako osobną powieść, dlatego czytanie obydwu książek nie jest konieczne, by zrozumieć fabułę. Czytelnicy ?Blondie$? znajdą jednak w nowej książce kontynuację, a nawet rozwiązanie niektórych zawieszonych wątków, tak więc obydwie pozycje mają ze sobą wiele wspólnego ? podkreśla Ewa Gogolewska-Domagała.
Głównymi bohaterkami ?Rudych? są mieszkające w Belgii przyjaciółki, a wśród nich Samira – ?au pair? z Tunezji. I to właśnie jej osoba, kobiety przybyłej z Tunezji, rozpaczliwie poszukującej swojego utraconego dziecka ? łączy obie książki. Po latach Samira spotka Huberta, który pomagał Polkom w tunezyjskiej intrydze. Spotkanie sprawi, że poszukiwania nabiorą tempa, ale los znowu zechce się wtrącić? Będą straszliwe oraz zabawne zwroty akcji i niespodziewane przeszkody. Okaże się, że nasz świat wcale nie jest taki ogromny, a ludzie spotykają się w nieprawdopodobnych miejscach i okolicznościach.
– Moją nową powieść polecam wszystkim, którzy chcą choć na chwilę oderwać się od codzienności, poczytać o problemach, które u nas mogą wydawać się błahe, a tam, w krajach o innych, nazwijmy to, preferencjach ? są niewyobrażalnie poważne, a często są nawet sprawami życia i śmierci ? mówi autorka.
Mimo to książka napisana została z humorem i z charakterystycznym dla autorki dystansem do świata i ludzi. Od początku do końca pomyślana została jako wysokiej klasy literatura rozrywkowa ? lekka, zabawna, ale niegłupia.
Oficjalne strony autorki:
https://www.facebook.com/EwaGogolewskaDomagala
http://ewagogolewskadomagala.blogspot.com/
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #Książka #LIFESTYLE
